top of page
חיפוש

היפרדות בטנית (Diastasis Recti)


מה זה הפירדות בטנית ומה הסיבות להפרדות בטנית

אז על מה מדובר בעצם?


זו תוצאה של תהליך טבעי, שבו שרירי הבטן מתרחבים בזמן ההריון כדי להסתגל לגידול העובר. אך לעיתים, השרירים לא חוזרים למקומם והבטן נותרת רפויה לאחר הלידה. מעבר למראה, היפרדות בטנית עשויה לגרום לבעיות בריאותיות כמו כאבי גב, בעיות ביציבת הגוף ועייפות.


היפרדות בטנית היא מרווח בדופן השריר אשר נגרם כתוצאה של הריון או עודף משקל. ויזואלית, זה נראה שהבטן בולטת החוצה בגלל הרווח המורחב בין השרירים.


סיבות להיפרדות בטנית


הסיבה העיקרית להיווצרותה של היפרדות בטנית היא היחלשות של סיבי השריר, כאשר אינם מסוגלים לחזור למצבם המקורי ולהחזיק את הבטן בצורה מיטבית. בדרך כלל החלק החלש ביותר בבטן הוא השרירים העמוקים יותר ושרירי רצפת האגן. מכאן, חשוב במיוחד להבין כי ישנו קשר פונדמנטלי בין טיפול בהפרדות בטנית לבין חיזוק רצפת האגן.

 

איך ניתן לטפל בהיפרדות בטנית?

 1. אימון. מומלץ מאוד לבצע תרגילים ספציפיים שמוכוונים להתכווצות שרירי הבטן;

 2. חיזוק המותניים;

 3. חיזוק ושיפור השליטה על אזור רצפת האגן;

 4. שיפור היציבה וסגירת הצלעות תוך כיווץ שרירי מרכז הגוף;

 5. תרגילי בטן מבוססים על שאיבת בטן פנימה תוך שילוב עם תרגילי נשימה נכונה;

 6. ביצוע תרגילי כוח סטאטי לבטן, תוך הגברת מודעות עצמית ושליטה;

 7. מתיחת שרירי הירך האחורי (המסטרינג), ארבע-ראשי, חזה וגב תחתון;

 8. להקפיד לבצע את כל הנ״ל בהתמדה ובמסירות. כדאי גם להיעזר בסבלנות - התוצאות האמיתיות יגיעו, אך לא ביום אחד, אלא כתוצאה של עבודה מתמשכת.

 

האם כדאי לעשות ניתוח כדי לפתור היפרדות בטנית?

ניתוח להיפרדות הבטן

ניתוחים באופן כללי מהווים פעולות אגרסיביות כלפי הגוף שלנו וגורמים לסכנות כמו:

- זיהומים

- אלרגיות

- זמן החלמה ארוך שמגביל את חופש הפעולה שלנו

- כאבים


כמובן, ישנם מקרים מסוימים שבהם ניתוחים הם הדרך היחידה לפתרון הבעיה והם ממש מצילים חיים. טוב שיש אותם! יחד עם זאת, כשמדובר על היפרדות בטנית אני ממליצה בחום קודם כל לנסות לטפל בבעיה בצורה טבעית וללא התערבות ניתוחית.


למה? על פי מחקרים, גוף שלנו מגיב מצוין לתרגילים, תנועה ושימוש בשרירים! חיזוק של השריר משנה את צורתו במהלך העבודה ובכך תורם לפתרון של היפרדות בטנית. טיפול נכון בהיפרדות בטנית מורכב גם מתרגילים לשיפור היציבה וחיזוק רצפת האגן בנוסף לעבודה על שרירי הבטן העמוקים.


שילוב של גורמים אלה מאפשר לפתור את בעית ההיפרדות בצורה טובה ועמידה לאורך זמן. בניגוד לכך, למרות שניתוח מאפשר ״פתרון״ מהיר יותר, אינו מחזק את השרירים. כלומר לא מטפל בגורם לבעיה, אלא בסימפטומים בלבד. כתוצאה מכך, ברוב המקרים של טיפול בהיפרדות בטנית ע״י ניתוח, הבעיה עלולה לחזור לאחר זמן מסוים.


בניגוד לכך, אם נדאג לחזק את שרירי הבטן העמוקים באמצעות תרגילים, תוך שילוב עם שינויים בהתנהגות, התהליך יניב תוצאות רצויות שלא ייעלמו עם חלוף הזמן. בדרך הזו מתמקדים בגורם לבעיה ומשפרים לא רק את המראה החיצוני, אלא גם (ובעיקר!) את הבריאות.

 

אילו תרגילים פחות מומלצים עבור אנשים עם היפרדות בטנית?

תרגילים פחות מומלצים להיפרדות בטנית

כל תרגיל הכרוך בלחץ בתוך הבטן אינו מומלץ, כיוון שהלחץ עלול להחמיר את הבעיה של ההפרדות בבטן. בפועל, תרגילים כמו כפיפות בטן והרמת משקלים כבדים הם בהחלט פחות מומלצים במקרים של הפרדות בטנית.


 

מדוע חיוני לבצע מתיחות לתיקון הבעיה של היפרדות בטנית?

חשיבות של מתיחות להתמודדות עם היפרדות הבטן

ישנן 3 סיבות:

 1. קיצור שרירים, במיוחד בחזה ובצלעות, גורם ליציבה לא טובה והבטן ״נופלת״ קדימה.

 2. החזה והכתפיים המקוצרים מאלצים את הצלעות להסתובב כלפי חוץ, ובכך מוציאים את שרירי הבטן עוד יותר החוצה.

 3. ירך אחורי מקוצר גם כן גורע מן היציבה הרצויה. כתוצאה, הכתפיים ״נופלות״ והבטן ״צונחת״ קדימה והחוצה.

 

מה הקשר בין תזונה לטיפול בהיפרדות בטנית?

עקרונות של תזונה נכונה במהלך טיפול בהיפרדות בטנית

1. חשוב להקפיד על שתיית מים. השרירים צריכים מים כדי להחלים וגם כדי להתחזק - מומלץ לשתות 2-3 ליטרים ליום.


2. חשוב מאוד לא להגזים באכילה, מאחר וזה מייצר לחץ פנימי ומעמיס על השרירים הפנימיים של הבטן בכיוון הפוך מהרצוי. זה גורם לבליטת הבטן, במקום אסיפתה פנימה.


3. הימנעות מאוכל שגורם להצטברות של גזים ולנפיחות בקיבה. כך למשל, כדאי שלא לשתות בזמן ארוחה כי זה אחד מהגורמים להתנפחות הקיבה.

 

לסיכום, טיפול בהיפרדות בטנית הינו תהליך מורכב אשר דורש התמדה וסבלנות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי שיקום פיזיולוגי לגמרי אפשרי! כדאי להתייחס לגוף שלנו כמשהו דינאמי שתמיד יכול להשתפר אם נותנים לו כלים מתאימים ומוטיבציה. השילוב של כוח רצון וידע יכול להניב תוצאות נפלאות.


 

**אם קראתם את כל הכתבה ולא מצאתם תשובה לשאלתכם או שבמהלך הקריאה התעוררו אצלכם שאלות נוספות שלא הזכרתי כאן, אני יותר מאשמח אם תכתבו לי וכך נוכל ללמוד ולהשתפר ביחד!

2 תגובות

2 Comments


גנית בג'יו
גנית בג'יו
Jan 24, 2022

אלופה!

יופי של כתבה!

Like
גנית בג'יו
גנית בג'יו
Jan 24, 2022
Replying to

למי שעדיין לא מתעמל אצל רנטה - רוצו להרשם!

Like
bottom of page